Dlaczego ważne są przeglądy systemów rynnowych?

Przegląd systemów rynnowych powinien być wykonywany w sposób regularny, niezależnie od tego, czy zamontowano rynny metalowe, czy rynny z tworzyw sztucznych oraz jak stare jest orynnowanie. Pomimo że nowoczesne systemy rynnowe są trwałe i odporne na korozję oraz nie wymagają konserwacji przez wiele lat, to warto je dwa razy do roku czyścić, aby zapobiec zatkaniu się kanału. Czyszczenie rynien zalecane jest wiosną i późną jesienią. Z rynien trzeba usunąć liście, patyki i inne zanieczyszczenia, które mogą przytkać odpływ.

Szczelność i drożność rynien

Najważniejszą czynnością w trakcie przeglądów jest sprawdzenie szczelności rynien. Warto przyjrzeć się wszystkim połączeniom i ocenić, czy dobrze się trzymają. Można posłużyć się także wężem ogrodowym – do rynien wystarczy wpuścić wodę i zatkać odpływ. Wówczas z nieszczelnych fragmentów woda zacznie cieknąć. Małe szczeliny można przytkać uszczelniaczem a większe złączką uszczelniającą.

Kolejna kwestia to drożność rynien – zakorkowane spusty mogą ulec deformacji lub pęknięciu, a wydostająca się poza rury woda może zniszczyć elewację. Rynny powinno się udrażniać szczotką z teleskopową rączką i wodą pod ciśnieniem. Nie zalecane jest stosowanie ostrych przedmiotów. Zarysowania i zadrapania mogą być bowiem przyczyną korozji rynien stalowych. Często stosowaną praktyką jest zakładanie specjalnych siatek, które zatrzymują zabrudzenia i chronią spusty przed zatkaniem.

Naprawa orynnowania

W trakcie przeglądu systemu rynnowego może być konieczne wykonanie drobnych prac naprawczych. Niewielkie zadrapania i zarysowania wystarczy pokryć lakierem, ale może być konieczna wymiana całego segmentu. Warto przyjrzeć się hakom i obejmom, które podtrzymują rynnę – jeśli któryś element jest poluzowany, to trzeba go przykręcić. Sprawdzić należy także wszystkie złączki, leje spustowe i narożniki.