Jak często należy przeprowadzać konserwację dachu?

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji każdego budynku. Nie tylko chroni wnętrza i ściany przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, na przykład wiatru, ulewnych deszczy czy nadmiernego nasłonecznienia, ale również stabilizuje go. Właśnie dlatego niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego pokrycia dachowego, a także staranne przeprowadzenie prac. Oprócz tego należy również pamiętać, że o dach należy dbać również w późniejszym okresie. Mowa tutaj przede wszystkim o regularnym przeprowadzaniu konserwacji. Na czym polegają takie prace i jak często je przeprowadzać?

Na czym polega przeprowadzanie konserwacji dachu?

Z uwagi na to, jak wiele ważnych funkcji pełni dach, ważne jest nie tylko to, aby zastanowić się, czy lepszym wyborem będzie montaż dachówki, czy blachodachówki, ale również to, aby odpowiednio dbać o położony dach. Mowa tutaj przede wszystkim o regularnej konserwacji. W zakres takich prac wchodzi przede wszystkim sprawdzenie, czy nie wymaga przeprowadzenia prac naprawczych. Oprócz tego trzeba go regularnie czyścić.

Mimo tego, że deszcz często wystarczająco oczyszcza pokrycie dachowe, to czasami zdarza się tak, że gałęzie czy liście nadal na nim pozostają. Właśnie dlatego w razie potrzeby należy je samodzielnie usuwać. Kolejną kwestią jest odśnieżanie. Jeżeli na dachu zbiera się śnieg, konieczne jest regularne usuwanie go. Duże ilości śniegu zgromadzone na dachu mogą uszkodzić konstrukcję, a do tego czasami zdarza się tak, że kiedy się ześlizgują, spadają na mieszkańców albo pojazdy, które stoją pod budynkiem, co jest niezwykle niebezpieczne.

Ile razy do roku należy przeprowadzać konserwację dachu?

Niezależnie od tego, czy dach jest pokryty blachodachówką, czy dachówką konserwację należy przeprowadzać co najmniej raz do roku. Dzięki temu ewentualne zniszczenia można zauważyć i zlikwidować odpowiednio wcześnie. Oprócz tego należy również zwrócić uwagę na to, że nowe pokrycia dachowe są objęte gwarancją, w związku z czym warto zlecać ich przegląd raz na pięć lat, aby ją zachować. W przypadku starszych dachów najlepiej wzywać specjalistów co dwa lata. Jeżeli natomiast chodzi o czyszczenie czy odśnieżanie, czynności można wykonywać samodzielnie i należy się ich podejmować w zależności od potrzeb.

Comments are closed.