Jak dbać o blachodachówkę?

Pokrycie dachowe to jedna z najważniejszych części konstrukcji każdego domu. Dach nie tylko stabilizuje budynek, ale także chroni go przed działaniem warunków atmosferycznych, na przykład deszczu, śniegu czy wiatru, jednocześnie zapewniając mieszkańcom bezpieczeństwo. Jednym z popularniejszych pokryć jest blachodachówka. Aby służyła jak najdłużej, ważny jest nie tylko poprawny montaż, ale również dbanie o pokrycie. W dzisiejszym wpisie omówimy, co należy zrobić, aby blachodachówka była trwałym i bezpiecznym pokryciem przez wiele lat.

O czym należy pamiętać, montując blachodachówkę?

O blachodachówkę należy zadbać już na etapie jej montażu. Warto pamiętać, że trzeba ją nosić w pozycji pionowej, natomiast składować na płasko, aby nie uszkodzić elementów. Blachodachówka musi być montowana do drewnianych łat o przekroju 4 × 6 cm, a prace powinny być poprzedzone hydroizolacją.

Łaty z kolei muszą mieć kontrłaty, czyli długie zaimpregnowane listwy, które tworzą drożną przestrzeń pomiędzy wspomnianą hydroizolacją a pokryciem, tworząc przestrzeń wentylacyjną.  Do montażu blachodachówki należy używać specjalnych blachowkrętów z końcówką samogwintującą, które mają końcówki z gumy uszczelniającej połączenie pod wpływem ciepła.

Jak czyścić i jak często kontrolować blachodachówkę?

Właściciele domów zwykle zdają sobie sprawę, że konieczna jest regularna inspekcja systemów kominowych. Warto również wiedzieć, że stan blachodachówki również powinien być regularnie weryfikowany. Mimo tego, że pokrycie jest odporne na działanie czynników atmosferycznych czy mechanicznych, czasami zdarza się tak, że ulega uszkodzeniu. Właśnie dlatego dwa razy do roku należy sprawdzić stan jej powierzchni.

Usunięcie niewielkich uszkodzeń pozwoli uniknąć większych zniszczeń, a jednocześnie dużych kosztów związanych z naprawą dachu. Kolejną kwestią jest mycie blachodachówki. Ze względu na to, że na pokryciu dachu mogą znajdować się liście, popiół z komina, gałązki czy piasek, dobrze jest raz albo dwa razy do roku umyć blachodachówkę wodą pod ciśnieniem. Czasami zdarza się tak, że zabrudzenia są trudne do usunięcia, wówczas można użyć również łagodnego preparatu i miękkiej gąbki, która nie uszkodzi pokrycia.