Jakie zalety mają gonty bitumiczne?

Konstrukcja dachu oraz jego pokrycie wpływają nie tylko na wykończenie budynku, jego prezencję, ale również na wytrzymałość i funkcjonalność stropu. Dziś na rynku można wybierać spośród różnych pokryć dachowych, decydując, które ich parametry są dla nas najważniejsze. Rosnącą popularnością cieszą się gonty bitumiczne, dlaczego tak się dzieje? Jakie są największe zalety takiego rozwiązania?

Pokrycia dachowe – dlaczego mają takie znaczenie?

Budując nowy dach lub regenerując stary, musimy dokonać wyboru jednego z typów pokryć dachowych. Dlaczego jest to ważny etap prac budowlano-remontowych i koniecznie należy przemyśleć tę decyzję? To, co będzie montowane na dachu ma przede wszystkim wpływ na to, jak prezentuje się budynek. Czy kolorystyka pokrycia i jego kształt pasują do elewacji i ogólnego projektu budowli? Jednak to nie jest jedyny powód, który powinien nam przyświecać podczas podejmowania decyzji.

Pokrycie dachowe może mieć wpływ na całą konstrukcję dachu. Nie można wybrać zbyt ciężkiego, gdyż odkształci się więźba dachowa lub zbyt duży napór na ściany spowoduje ich pękanie. Powinno być dobrane do warunków panujących na danym obszarze. Jeśli dom stawiany jest w miejscu, gdzie występuje dużo opadów, pokrycie powinno być szczególnie odporne na działanie wody.

Gonty bitumiczne i ich największe zalety

W porównaniu do blachodachówki czy dachówki ceramicznej gonty są przede wszystkim tańszym materiałem, co ma znaczenie przy dachach większych rozmiarów. Powstają z pasów włókna szklanego, które pokrywane są papą bitumiczną. Kolejną niezwykle ważną cechą jest to, że jest on lekki, więc nadaje się nawet do pokrycia starszych konstrukcji dachów oraz budynków nieprzygotowanych na ciężkie blachówki na przykład garaży czy budynków gospodarczych. Są też dość proste w montażu, a aktualnie produkowane gonty są również bardzo trwałe, szczelne i odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Wygłuszają również hałas z zewnątrz np. uderzenia gradu czy padanie deszczu. Pozwalają na uzyskanie estetycznych wzorów, czasami naśladując inny rodzaj pokrycia.

Comments are closed.