Układanie dachówek krok po kroku

Dachówki to bardzo popularna forma pokrycia dachowego, na którą decydują się inwestorzy podczas budowy domu jednorodzinnego. Dachówka jest trwała, ale przede wszystkim prezentuje się świetnie nawet z daleka. Jednak, aby tak było należy ułożyć ją z zachowaniem sztuki dekarskiej.

Specyfika dachówek

Na rynku dostępne jest kilkanaście rodzajów dachówek, wykonanych z różnych tworzyw, ale również o różnorodnej formie, kształcie, wielkości czy zastosowaniu. Otóż do różnych konstrukcji dachu wybrać można odmienne dachówki, które będą odpowiadać specyfice obiektu budowlanego, ale też upodobaniom inwestorów. Niezależenie od wybranego rodzaju oraz specyfiki dachówki ważne jest, aby była ona położona fachowo i z zastosowaniem sztuki. W innym przypadku dachówka nie będzie spełniać swojej funkcji, a co najgorsze może stanowić niebezpieczeństwo dla przyszłych mieszkańców budynku.

Krok 1 – przygotowanie dachu

Przygotowane stanowiska pracy jest niezwykle ważne przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności. Montaż dachówki z kolei wymaga dużej precyzji oraz odpowiedniego przygotowania. Dlatego przed przystąpieniem do pracy, należy sprawdzić czy konstrukcja więźby dachowej jest wytrzymała i przygotowana na utrzymanie ciężaru dachówek. Ważne, aby zmierzyć dach, wyznaczyć równe odległości oraz kąty co pozwoli zniwelować ewentualne nierówności.  Trzeba pamiętać, że nawet idealnie przygotowana więźba może mieć niedoskonałości spowodowane strukturą drewna. Te należy poprzez wykonanie dodatkowych łat.

Krok 2 – zmierzenie połaci

Dokładne zmierzenie dachu jest niezbędne, aby montaż przebiegał sprawnie, a połać dachowa była równa. Wymiarowanie należy wykonać przez zmierzenie równoległości kalenicy do okapu oraz zmierzyć prostopadłość szczytów do wspomnianych okapów. Następnie zaleca się wyznaczenie rozstawu łat i szerokość krycia dachówką. Pozwoli to na dokładne rozplanowanie połaci i ułatwi ułożenie dachówki.

Krok 3 – właściwe układanie dachówki

Dobrze przygotowana więźba dachowa oraz wymierzenie i zaplanowanie łat to najważniejsze kroki, bez których prawidłowy montaż dachówki nie będzie możliwy. Kiedy zostanie to zrobione można przystąpić do nakładania pojedynczych dachówek. Warto, aby jedna osoba kontrolowała układanie z poziomu gruntu, co pozwoli zniwelować ewentualne krzywizny.

Comments are closed.