Czym ocieplać dach?

Właściwie wykonana izolacja dachu zapewnia dobry komfort termiczny oraz zapobiega stratom ciepła, co pozostaje nie bez znaczenia dla kosztów ogrzewania. Warstwa termoizolacji powinna być przede wszystkim szczelna i dobrze dopasowana do kształtu połaci. Najlepiej zatem wybierać elastyczne materiały, takie jak wełna mineralna, która dostępne jest w formie praktycznych mat i płyt.

Warstwa ocieplenia powinna mieć co najmniej 25 cm grubości. Materiał należy ułożyć w dwóch warstwach, najlepiej na zakładkę. Pierwsza warstwa powinna znaleźć się pomiędzy krokwiami, a drugą należy zamontować na poprzecznym ruszcie. Wełnę warto przycinać z zapasem 2 cm w stosunku do rozstawu krokwi – wówczas sprężysty materiał idealnie dopasuje się do ilości dostępnego miejsca.

Na tak przygotowaną izolację można położyć folię paroszczelną, która zapobiegnie przenikaniu wilgoci z wnętrza pomieszczeń do warstwy izolacji. Folie można zamocować dwustronną taśmą samoprzylepną. Następnie można zamontować okładzinę z płyt kartonowo-gipsowych.

Parametry wełny mineralnej

Dobrej jakości wełna mineralna powinna mieć współczynnik przenikania ciepła na poziomie nie większym niż 0,045 W/(mK), aczkolwiek im niższa wartość lambdy, tym cieńszą warstwę można zastosować. Do wyboru jest wełna skalna i szklana, która powstaje poprzez wypalanie piasku kwarcowego i cechuje się mniejszą gęstością, a więc jest mniej odporna na ściskanie. Z kolei wełna skalna powstaje z bazaltu.

Odpowiednio ułożona wełna mineralna zapewnia doskonały komfort termiczny i akustyczny. Najlepiej wybierać wełnę o średniej twardości, która cechuje się wysoką sprężystością i perfekcyjnie dopasowuje się do kształtu dachu. Wełna powinna docierać do wszystkich zakamarków poddasza – w przeciwnym wypadku powstaną mostki termiczne, przez które będzie uciekać ciepło z domu. Kluczowe jest zatem zachowanie ciągłości izolacji.