Gdzie znajdzie zastosowanie blacha trapezowa?

Blacha trapezowa to rodzaj blachy falistej, której fala ma kształt trapezu, skąd wzięła się jej nazwa. Charakterystyczny wygląd zawdzięcza regularnym równoległym przetłoczeniom, których przekrój ma kształt trapezu. Materiał ten cieszy się dużą popularnością, gdyż jest to najtańszy rodzaj pokrycia blaszanego. Wpisał się już na stałe w krajobraz polski – można go zobaczyć zarówno na dachach, jak i elewacjach wielu budynków, zarówno tych przemysłowych, jak i mieszkalnych.

Jakie rodzaje blachy trapezowej wyróżniamy?

Blachy trapezowe dzielimy na: blachy osłonowe (przeznaczone do wykonywania okładzin zewnętrznych i dachowych) i konstrukcyjne (są wykorzystywane jako część struktury dachowej). Na rynku dostępnych jest wiele blach trapezowych, które różnią się między sobą szerokością (arkusze mogą mieć od 50 do 165 cm), długością (od 90 cm do 12 m), a także wysokością wytłoczeń (między 2 a 55 mm). Od wysokości wytłoczeń zależy wytrzymałość danej blachy. Im niższy jest ich profil, tym mniejszą ma wytrzymałość.

Wszystkie pokryte są ochronno-dekoracyjną powłoką, która zapewnia im długą żywotność i dużą odporność na działanie wielu czynników zewnętrznych. Najwytrzymalsza jest blacha trapezowa cynkowa, której trwałość dochodzi nawet do 120 lat. Okładziny z niej wykonane nie wymagają przeprowadzania zabiegów konserwatorskich, ponieważ są trwałe i nie ulegają procesom niszczenia.

Do czego wykorzystuje się blachę trapezową?

Blachy trapezowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem, gdyż są ekonomicznym, trwałym i odpornym na działanie wielu czynników zewnętrznych (np. zmiennych warunków pogodowych, a także skrajnie niskiej i wysokiej temperatury) materiałem przeznaczonym do krycia dachów i elewacji. Doskonale sprawdzają się w roli pokrycia dachowego w obiektach sportowych, halach przemysłowych czy obiektach handlowych. Są również świetną propozycją dla klientów indywidualnych, którzy szukają oryginalnego wykończenia dachu w swoim nowoczesnym domu.