Jakie elementy dachu najczęściej podlegają naprawie?

Nieważne, jakiego rodzaju zadaszenie ma nasz dom. Musimy pamiętać, żeby przeprowadzać regularne kontrole jego ciągłości i stanu.

Elementy dachu podlegające wymianie

Każde pokrycie dachowe i każdą więźbę z czasem trzeba poddać kontroli. W tym celu należy zatrudnić specjalistów z firmy P.H.U. Serwis Dach, którzy przyjadą i dokonają oględzin pokrycia, izolacji oraz samej konstrukcji. Nie jest ważne czy wieńczy go dachówka, papa czy gonty bitumiczne, ponieważ wszystko z czasem niszczeje. Na co należy być przygotowanym? Pod wpływem działania czynników atmosferycznych dochodzi do różnego rodzaju zniszczeń. Jeśli mówimy o procesie powolnym, to wskutek działania wody tworzą się dziury w pokryciu i traci swoje cechy. Niekiedy pod wpływem wiatru zrywane są fragmenty lub całości materiału, które należy albo uzupełnić, albo zrealizować dach w całości. W przypadku papy czy gontów bitumicznych, pod wpływem również promieni słonecznych oraz upływu czas ten materiał kruszeje. Kolejną sprawą są rynny, których, choć żywotność jest długa, wymagają wymiany na zupełnie nowe po kilkunastu latach. O wiele rzadziej przeprowadza się renowacje konstrukcji dachowej, czyli więźby, której stan odpowiada za nośność całego pokrycia i chroni przed zawaleniem.

Dlaczego zachodzi konieczność napraw?

W przypadku pokrycia dachowego do jego wymiany przyczynia się jakość stosowanego materiału oraz jego cechy – inne ma blachodachówka, a inne dachówka ceramiczna. Kolejną sprawą jest sposób montażu, jeśli jest niewłaściwy, wtedy dochodzi o osunięcia, pęknięć, a nawet oderwania pod wpływem wiatru od całej struktury. Problemem jest także brak czyszczenia i konserwacji powierzchni, co skutkuje m.in. dostaniem się wody piasku do struktury. W przypadku rynien sprawa dotyczy bardziej narażenia na uszkodzenia mechaniczne oraz trwałości materiału – inną ma blacha inną PCV. Konieczność ingerencji w konstrukcję może wynikać ze zbyt dużego jej obciążenia np. fotowoltaiką oraz braku impregnacji.