Jakie koszty trzeba ponieść przy wymianie dachu?

Wymiana dachu to nie tylko konieczność, ale także inwestycja, która wpływa na wartość całego budynku. W związku z tym warto wiedzieć, jakie koszty trzeba ponieść przy takim przedsięwzięciu.

Materiały dachowe

Wybór materiałów dachowych jest kluczowy dla kosztów wymiany dachu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pokryć dachowych, a ich ceny mogą się znacznie różnić. Popularne materiały to blachodachówka, dachówka ceramiczna czy betonowa, papa termozgrzewalna czy gont bitumiczny. Cena za metr kwadratowy może wahać się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych.

Koszt wymiany dachu obejmuje także wynagrodzenie dla ekipy dekarskiej, która będzie zajmować się demontażem starego pokrycia oraz montażem nowego. Ceny usług dekarskich są zróżnicowane i zależą od wielkości dachu, stopnia skomplikowania prac oraz regionu Polski. Średnio można się spodziewać kosztów rzędu 30 - 60 zł za metr kwadratowy.

Izolacja dachu

Wymiana dachu to doskonała okazja do poprawy izolacji termicznej budynku. W zależności od rodzaju dachu, stosuje się różne materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna, styropian czy pianka poliuretanowa. Koszt izolacji dachu zależy od rodzaju materiału oraz grubości warstwy izolacyjnej. Przykładowo, izolacja wełną mineralną o grubości 20 cm może kosztować około 50 - 70 zł za metr kwadratowy. Inwestycja w dobrą izolację pozwoli na zmniejszenie strat ciepła oraz obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Konstrukcja dachowa

Przy wymianie dachu warto również sprawdzić stan konstrukcji dachowej. Jeśli jest ona uszkodzona lub niewystarczająco wytrzymała, konieczne może być jej wzmocnienie lub wymiana. Koszt takiej operacji zależy od rodzaju konstrukcji (drewnianej czy stalowej), ilości materiałów oraz pracy ekipy budowlanej. W przypadku konstrukcji drewnianej, koszt wymiany może wynosić około 100 - 200 zł za metr kwadratowy, natomiast w przypadku konstrukcji stalowej - nawet do 300 zł za metr kwadratowy.

Podsumowując, koszty wymiany dachu są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Ważne jest jednak, aby nie kierować się tylko ceną, ale również jakością materiałów oraz usług dekarskich.

Comments are closed.