Zwykła dachówka czy blachodachówka – co wybrać?

Wybór pokrycia dachowego to decyzja na lata. Inwestorzy mają jednak prawdziwy dylemat, bowiem na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pokryć, które mają oczywiście swoje wady i zalety. Jak wygląda to w przypadku dachówki i blachodachówki?

Czym charakteryzuje się zwykła dachówka?

Dachówka jest pokryciem słynącym z twardości oraz wytrzymałości. Nie ma więc ryzyka, że ulegnie zniszczeniu np. pod wpływem ciężaru zalegającego śniegu. Dodatkowo takie pokrycie dachowe jest naprawdę trwałe. Szacuje się, że najlepsze dachówki mają trwałość przekraczającą 100 lat, co dodatkowo podkreśla długi okres gwarancyjny zapewniany przez producentów. Ostatnią, jednak niemniej istotną zaletą jest doskonałe tłumienie dźwięków dochodzących z zewnątrz. Takie pokrycie powinni więc rozważyć inwestorzy posiadający poddasze użytkowe.

Ten typ dachu ma jednak określone wady. Przede wszystkim w miarę upływu czasu może tracić swój oryginalny kolor, co zazwyczaj ma miejsce w przypadku produktów niższej jakości. Nie sposób nie wspomnieć również o wyższej cenie dachówki w porównaniu z innymi rodzajami pokryć. Również w tego powodu, wielu inwestorów rezygnuje z takiego wariantu, na korzyść alternatywnych rozwiązań.

Czym charakteryzuje się blachodachówka?

Czas na głównego konkurenta wcześniej opisywanego rodzaju pokrycia, czyli blachodachówkę. Świetnie imituje ona właśnie dachówki i w praktyce jest zdecydowanie lżejsza, co ma zarówno wady, jak i zalety. Wadą jest w tej sytuacji mniejsza zdolność do tłumienia hałasu, natomiast zaletą jest niewielki wpływ na wytrzymałość więźby. Blachodachówki to również rozwiązanie tańsze, choć oczywiście zawsze zależy to od konkretnego produktu, a także producenta. Warto jednak zaznaczyć, że także cena wpływa na popularność takiego pokrycia dachowego.

Szybko przebiega również proces krycia dachu, bowiem blachodachówka jest sprzedawana w arkuszach, które docinane są pod wymiar danego dachu. Ogranicza się tym samym potencjalne straty materiału, co jest kluczowe dla optymalizacji kosztów.

Jakie są jednak inne wady takiego pokrycia dachowego? Poza słabszą izolacyjnością akustyczną w porównaniu do dachówki, cechuje się ono zasadniczo krótszą trwałością, przy czym także i tutaj istotne znaczenie ma renoma producenta.

Jakie pokrycie wybrać?

Znamy już wady i zalety takich pokryć, na które więc się zdecydować? Zawsze zależy to od kilku czynników, a poza ceną z pewnością będzie to wygląd. Tutaj pozytywnie wyróżniają się zwłaszcza blachodachówki, które prezentują się naprawdę nowocześnie, dzięki czemu doskonale zdobią budowane w tym stylu domy. Znaczenie pozostałych kwestii będzie oczywiście uzależnione od indywidualnych preferencji inwestora oraz jego potrzeb.

Jak widać obydwa rodzaje pokryć dachowych mają swoje wady i zalety. Niezależnie od preferencji, serdecznie zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty w tym zakresie, proponujemy bowiem produkty z obydwu grup.